Albania, położona na Bałkanach, w południowo wschodniej Europie, przyciąga rzesze turystów, którzy pragną odkryć jej prawdziwe piękno. Malownicze, zapierające dech w piersiach widoki, ciepłe i lazurowe wody Adriatyku i Morza Jońskiego, długie plaże oraz góry w głębi kraju stwarzają idealne warunki do relaksu. Przesiąknięte zabytkami miasta pozwalają zaś zapoznać się z bogatą historią kraju.

Albania – klimat, kiedy warto pojechać na wczasy

Klimat Albanii określany jest jako śródziemnomorski, jednak we wschodniej części kraju występuje klimat kontynentalny, charakteryzujący się suchym latem oraz łagodną i deszczową zimą. Najlepszym okresem na urlop w Albanii jest wiosna, gdy temperatury nie są jeszcze zbyt uciążliwe, a przyroda budzi się do życia. Doskonałą porą na podróż jest także jesień. Umiarkowane temperatury pozwalają wtedy na dłuższe, piesze wędrówki. Osoby, planujące aktywne spędzanie czasu, powinny pamiętać iż najgorętszym miesiącem w Albanii jest lipiec. Słupek rtęci w głębi kraju pokazywać może wtedy ponad 40 stopni.

Albania – co warto zobaczyć, atrakcje turystyczne, zabytki

Pełna malowniczych widoków Albania, sąsiadująca z Grecją, Kosowem, Macedonią i Czarnogórą, przyciąga bogatą przyrodą, bajkowym wybrzeżem z piaszczystymi plażami oraz wspaniałymi zabytkami. Podczas podróży po kraju warto zawitać do jego stolicy – Tirany. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim: meczet Ethem Beja, wznoszony w latach 1789-1823, który zachwyca licznymi freskami; wieża zegarowa zlokalizowana nieopodal meczetu; a także Narodowe Muzeum Historyczne. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni się zaś wybrać do Teatru Opery i Baletu, gdzie wystawiane są zarówno krajowe, jak i międzynarodowe spektakle.

Pasjonaci starożytnej historii moc wrażeń odnajdą zaś w trakcie zwiedzania osady Butrint, która stanowi znane w świecie nauki stanowisko archeologiczne. Można tu podziwiać ruiny antycznego amfiteatru, domów mieszkalnych oraz pozostałości murów obronnych. Jednym z najciekawszych miejsc w Albanii jest ponadto miasto Berat, którego symbolem stała się górująca nad miastem twierdza bizantyjska. Miejscowość zachwyca zapierającym dech w piersiach widokiem domków, usytuowanych na urwistych stokach wzgórza. Prawdziwą przygodą dla miłośników natury może natomiast okazać się podróż nad Jezioro Szkoderskie, położone na granicy Albanii i Czarnogóry, które jest ostoją dla licznych gatunków ptaków, jak np.: czaple, kormorany i pelikany. Pasjonaci aktywnego spędzania czasu mogą zaś wybrać się na rafting w kanionie Osum.

Albania – moc wrażeń na wyciągnięcie ręki

Malownicza Albania przyciąga wspaniałymi walorami krajobrazowymi, do których niewątpliwie należą Jezioro Szkoderskie oraz wąwóz Osum. Liczne pozostałości po czasach antycznych, zabytki tętniącej życiem Tirany oraz malownicze albańskie wybrzeże zapewnią moc niezapomnianych przygód.