Bośnia i Hercegowina to niezwykły „kraj w kształcie serca”, który czaruje pięknem miejsc, wspaniałą kuchnią, aurą tajemnicy oraz niezwykłą architekturą. Można tu zrelaksować się spacerując pomiędzy wysokimi, górskimi szczytami, cieszyć się cudownym wybrzeżem i bajkowością plaż, a także przeżyć wiele niezapomnianych przygód. Oto kilka interesujących zakątków, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na wakacjach w Bośni i Hercegowinie.

Wodospady, kaniony, rzeki – wspaniałości tego miejsca na ziemi

Jednym z czarodziejskich miejsc jest niewątpliwie Kravica. To wodospad należący do największych i zdecydowanie najpiękniejszych w całym kraju. Znajduje się on wśród bujnej roślinności, a rzeka opada tu z wysokości około 25 metrów, kaskadami mającymi szerokość ponad 100 metrów. Wodospad ten ulokowany jest niedaleko miejscowości Ljubuski, mnóstwo tu także knajpek otwieranych w sezonie. Jest to bowiem jedno z bardziej znanych zakątków wypoczynkowych.

Pięknym miejscem jest także Mostar, który znajduje się nad rzeką Neretwą. Płynie ona kanionem, wokół można podziwiać kopuły meczetów, malownicze domki oraz kamienny łuk ulokowany nad wodą. Znajduje się tu także Stary Most wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO oraz labirynt wąskich, uroczych uliczek starego miasta, obfitujących w kafejki i sklepiki.

Równie ciekawym miejscem jest znajdujący się nieopodal Blagaj oraz rzeka Buna, która wypływa tu spod 200-metrowego wapiennego klifu. Można tu podziwiać XVI-wieczną tkija, czyli dom derwiszów,  a także zatrzymać się na pyszny posiłek.

Piękne miasta czekające tutaj tylko na odkrycie

Jednym z miast natomiast, które na pewno trzeba zwiedzić będąc w Bośni i Hercegowinie jest Pocitelj. Znajduje się ona na wzgórzach, po lewej stronie brzegu Neretwy. Czeka tu piękny zamek, kamienne domostwa, meczety oraz brukowane uliczki, a widok na dolinę Neretwy jest wprost niezapomniany.

Równie pięknym miastem jest Jajce. Ulokowane w środkowej części kraju czaruje pięknem natury oraz ilością zabytków. Warto tutaj zobaczyć przede wszystkim twierdzę, meczety, cerkwie oraz elementy systemu obronnego. Co ciekawe na turystów czeka tutaj również świątynia Mitry – Boga Słońca, pochodząca z IV wieku oraz katakumby.