Gambia to niezwykłe państwo ulokowane w zachodniej części Afryki, który czaruje pięknem piaszczystych plaż, rezerwatów przyrody, parków oraz wspaniałymi krajobrazami. To kraj pełen atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Gambia jest najmniejszym państwem Czarnego Lądu, jednakże zarazem stanowi wciąż nieodkrytą perłę Afryki.

Miejscem, które na pewno warto zwiedzić będąc w tym kraju jest Wyspa James. Znajduje się ona w zachodniej części Gambii i skrywa w sobie takie miejsca jak chociażby ruiny Fortu James pochodzącego z XVII wieku, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Stolicą Gambii jest Bandżul, główny ośrodek kulturalno-naukowy i gospodarczy kraju, który czaruje malowniczymi sklepikami i domkami. Miasto to kojarzy się przede wszystkim ze spokojnym tempem życia, a jego główna atrakcją jest łuk triumfalny Arch 22. Można z niego zobaczyć panoramę miasta i zrelaksować się w kafejce na górze.

Głównym ośrodkiem turystycznym Gambii jest niewątpliwie Serrekunda. Ma ono ogromną bazę noclegową, a ponadto słynie z przepięknych plaż i kąpielisk, na których można wypocząć i wpatrując się w morską toń zapomnieć o wszystkich problemach.

Gambia to także rezerwaty przyrody pełne różnorodnych roślin oraz zwierząt. Do najbardziej znanych zalicza się Park Narodowy Kiang West, w którym zamieszkuje aż 290 gatunków ptaków, rezerwat przyrody Bao Bolon pełen lasów namorzynowych oraz moczar, River Gambia National Park z lasami tropikalnymi, mangrowymi i sawanną, czy też Park Narodowy Niumi, w którym zatrzymuje się wiele gatunków ptaków przylatujących z Europy.

Będąc w Gambii nie można zapomnieć także o kamiennych kręgach, które znajdują się na granicy z Senegalem. To zespół sakralny stworzony z ponad tysiąca kamiennych bloków podzielonych na cztery grupy. Prawdopodobnie powstawały one między III wiekiem p.n.e., a XVI wiekiem n.e. Do dziś jednak nie wiadomo jaka była kultura budowniczych owych kręgów. Bloki te są w kształtach wielokątów, ważą 7 ton i mają wysokość 2 metrów.

Koszty wyjazdu do Gambii zaczyna się już od ok 3100 zł za osobę (cena wycieczki sprawdzana na www.travelplanet.pl) Przed wyjazdem warto sprawdzić ważność paszportu i zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Na miejscu lepiej mieć gotówkę gdyż karty nie są w wielu miejscach jeszcze obsługiwane. Po więcej przydatnych informacji odsyłam do www.lonelyplanet.com