Gambia, najmniejsze państwo w Afryce, znajduje się w zachodniej części tego kontynentu i graniczy z Senegalem. Jej stolicą jest Bandżul. Kraj stanowiący w przeszłości brytyjską kolonię, uzyskał niepodległość w 1965 r. Rajskie, piaszczyste plaże, dzika natura i gorący klimat sprawiają, iż urlop w Gambii dostarczy moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Przed wylotem do tego egzotycznego kraju warto jednak zapoznać się z kilkoma, istotnymi dla turystów, informacjami. Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach przeciwko cholerze oraz żółtej febrze. Po przylocie do Gambii trzeba zaś koniecznie zwracać uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad higieny, czyli w szczególności na to, by pić jedynie wodę mineralną bądź też przegotowaną.

Walutą używaną w Gambii jest dalasi, jednak akceptowane są również płatności dokonywane frankami CFA. Ze względu na położenie państwa w strefie klimatu podrównikowego występują tu dwie pory roku: deszczowa i gorąca, która trwa od czerwca do października oraz sucha i chłodniejsza, obejmująca okres od października do maja.

Gambia to idealny kierunek dla osób pragnących zaczerpnąć chwili relaksu i spokoju na bajkowych, piaszczystych plażach, wśród dzikiej oszałamiającej swoim pięknem natury, a także dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, sportów wodnych i adrenaliny.

Mimo, iż kraj nie jest wielki, posiada kilka wartych zobaczenia miejsc. Należą do nich przede wszystkim cztery wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekty. Jednym z nich jest  Albreda, która stanowiła w przeszłości ośrodek handlu niewolnikami. Do dziś znajdują się tutaj pozostałości fortu, a także muzeum, w którym zapoznać się można ze smutną historią niewolnictwa. Kolejny obiekt z listy to wyspa James Island, gdzie zobaczyć można ruiny pochodzącego z XVII w. fortu. Na liście UNESCO figuruje także Barra Point, czyli przylądek usytuowany w okolicy miejscowości Barra, gdzie w 1826 r. wybudowano angielską fortyfikację Fort Bullen. Jej zadaniem była pomoc Anglikom w sprawowaniu kontroli nad ujściem tak, aby po zniesieniu w Gambii niewolnictwa, również inne państwa nie wywoziły niewolników z Afryki.

Ciekawym obiektem docenionym przez UNESCO  są również kamienne kręgi Senegambi, czyli kilka stanowisk archeologicznych rozlokowanych na terenie Senegalu oraz Gambii.

Osoby planujące podczas urlopu aktywne zwiedzanie powinny również wybrać się do stolicy kraju – Bandżul, której symbol stanowi współczesny łuk triumfalny „Arch22”. Zabytkowe ulice wspaniale kontrastują tu z nowoczesną architekturą. Gambia, mimo iż jest niewielkim państwem, z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu turyście.