Słońce, malownicze widoki i dzikie, urwiste skały… wyspa Gozo, położona ok. 6 km od wybrzeży Malty stanowi prawdziwy raj na Ziemi. To idealne miejsce na błogi wypoczynek, podziwiane cudów natury i delektowanie się egzotycznym klimatem wyspy. Gozo należy do archipelagu Wysp Maltańskich i według mitologii jest to dawna wyspa Ogygia, na której robił się Odyseusz wracając do domu z wojny trojańskiej.

Gozo jest stosunkowo niewielka, posiada jedynie 14 km długości i 7 km szerokości. Jej krajobraz jest pagórkowaty, a wybrzeże otaczają liczne klify. To, co odróżnia ją od Malty, to przede wszystkim więcej zieleni. Miłośnicy zwierząt, a zwłaszcza najmłodsi turyści, z pewnością zachwyceni będą obserwacją zamieszkujących podwodne królestwo Gozo, delfinów.

Osoby pragnące zaś odkryć tajemnice wyspy i wybrać się na krótką wycieczkę powinny, przede wszystkim zobaczyć megalityczne świątynie Gagantija Temples. To najstarsze odkryte na świecie obiekty tego typu, które znajdują się w miejscowości Xaghra. Ruiny zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pochodzą one z kamieniołomu Ta’Cenc, który położony jest ok. 5 km od kompleksu. Kupując bilet pozwalający na zwiedzanie świątyń jest się również upoważnionym do zobaczenia zabytkowego wiatraku Ta’Kola Windmill, który powstał w 1725 r.

Przebywając na Gozo warto również wybrać się do jej stolicy – Victorii. Można tutaj zobaczyć, założone w 1912 r., ogrody Rundle. Miasto jest również przepełnione licznymi klasztorami i kościołami. Wspaniały punkt obserwacyjny, z którego podziwiać można panoramę miejscowości, to znana cytadela, którą wznieśli w średniowieczu Aragończycy. Wewnątrz fortecy mieści się katedra św. Marii. Znajduje się tu kość ramienia św. Urszuli – patronki wyspy. Ciekawą atrakcją dla turystów może być również sanktuarium Ta’Pinu, zlokalizowane w pobliżu wsi Garb. Neoromańska świątynia jest miejscem, w którym w przeszłości objawiła się Maryja.

Osoby pragnące wypocząć i cieszyć oko przepięknymi widokami powinny zobaczyć, znajdujące się niedaleko Grab – Dwejra Point oraz Lazurowe Okno. Dwejra Point to przepiękny, wznoszący się nad wodą łuk skalny. Dzika natura i błękitna woda uderzająca o skalne formacje stwarza niezwykłą aurę.

Aktywni turyści z pewnością powinni zaś zawitać do Marsalforn, które jest najchętniej odwiedzanym kąpieliskiem na wyspie. Gozo to idealna destynacja, dla szukających relaksu i harmonii ze światem osób.