Kultura orientu, magia kolorów i liczne zabytki, świadczące o bogatej historii… Indie, położone na południu kontynentu azjatyckiego kuszą niesamowitą atmosferą, jakiej nie zazna się nigdzie indziej. Stolicą kraju jest Nowe Delhi. Co ciekawe jest to ósme miasto, które zostało wybudowane na miejscu swoich poprzedników. Delhi dzieli się na Stare i Nowe. Jego stara część otoczona jest, pochodzącym z XVII w., murem Szachdżahanabadu. Zwiedzając ten rejon warto zwrócić uwagę na Wielki Meczet oraz Czerwony Fort. W tym miejscu podziwiać można również niezliczoną ilość meczetów i świątyń. Nowe Delhi to natomiast stolica kontrastów. Znajdują się tutaj luksusowe budynki, dzielnica rządowa, pałac prezydencki Rashtrapati Bhavan, parki, lecz także biedniejsze ulice pełne slumsów. Zwiedzając Delhi warto zobaczyć słynny grobowiec Humajuna (mongolskiego cesarza) oraz minaret Kutb Minar, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dużą atrakcję stanowi także Dżami Masdżid – największy w całym państwie meczet. Znanymi zabytkami są ponadto: Świątynia Akshardham, Świątynia Lotosu oraz Świątynia Laxminarayan-Birla Mandir. To tylko kilka z wielu wspaniałych zabytków, którymi zachwycić może Delhi.

Spędzając urlop w Indiach nie można również zapomnieć o jednej z najsłynniejszych budowli na świecie, która stała się bez wątpienia symbolem Indii. To mieszczące się w Agrze mauzoleum Taj Mahal, wybudowane przez władcę Szahdżahana z dynastii Mogołów, dla upamiętnienia swojej żony Mumtal Mahal. Obiekt zachwyca swoim ogromem i pięknem.

indie-amer-fortInteresującą metropolią w Indiach jest również Jaipur, nazywany przez wielu „różowym miastem”, co wiąże się z faktem, iż większość budynków posiada tu różowe ściany. Jednym z najważniejszych zabytków jest tutaj Hawa Mahal, czyli „Pałac Wiatrów”, wzniesiony w  XVIII stuleciu.

Przebywając w Indiach warto również udać się do wpisanego na listę UNESCO miasta – Bombaju, stolicy Bollywoodu. Najbardziej znanymi zabytkami Bombaju są: kompleks świątyń Walkeśwary oraz jaskinie słoniowe – obiekty powstały w XIV w.; Brama Indii, licząca 26 m wysokości; meczet Haji Ali Dargah; kościół Mount Mary oraz hinduistyczna świątynia Mumba Devi Mandir.

Innymi, wartymi zobaczenia miastami w Indiach są m.in.: Varanasi, Puszkar i Kalkuta. Bardzo znanym świętem hinduskim jest Holi, czyli festiwal kolorów, podczas którego ludzie obsypują się nawzajem różnobarwnymi, sproszkowanymi farbami. Widowiskowy spektakl kolorów trwa na ulicach i obchodzony jest po to, by celebrować radość oraz wiosnę.

Co warto wiedzieć przed wylotem do Indii? Turyści koniecznie muszą postarać się przed wylotem o wizę. Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak warto pomyśleć o szczepionce przeciwko malarii, durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.