Na Półwyspie Indochińskim w Azji można znaleźć przepiękne kraje, które sprawią, że urlop okaże się niezapomnianą przygodą – mowa tu o Laos i Kambodży. Pierwsze państwo zachwyca dziewiczą dżunglą, majestatem górskich szczytów na północy oraz licznymi kurortami. Drugie zaś swą naturalnością, pięknem plaża, życzliwością mieszkańców oraz niesamowitym Angkorem z jego ogromnym kompleksem świątynnym.

Oba kraje najlepiej odwiedzić w okresie od listopada od marca, wtedy bowiem pogoda jest idealna i można spokojnie nacieszyć się pięknem obu krajów. W tej części świata dominuje klimat monsunowy, co oznacza iż od maja do października dominują ulewne deszczem, a od grudnia do kwietnia jest niezwykle gorąco i sucho.

W Laosie niewątpliwie zachwyci miasto Luand Prabang, które nie bez powodu jest uznawane za najpiękniejsze w tym kraju. Kiedyś było ono jego stolicą. Znajduje się tu pałac królewski, urzekające jaskinie, w których ulokowane są świątynne wnętrza, malownicze wodospady czy też nocny bazar, na którym można zakupić unikalne pamiątki i pyszne przysmaki.

Przepiękne są także laotańskie lasy czy rejony górskie. Warto wybrać się na spływ Mekongiem, największą rzeką regionu i zatrzymać się dłużej w wiosce Muang Ngoi, by podziwiać miejsce odcięte od świata ulokowane pośród egzotycznej przyrody. Laos zachwyca również niezwykłymi gatunkami zwierząt, takimi jak saola – jednorożec czy laotański szczur z pięknym puszystym ogonem.

Kambodża natomiast przede wszystkim zachwyca pradawną stolicą Imperium Khmerów czyli Angkorem. To monumentalny kompleks świątynny, jedyny taki na całym globie – ósmy cud świata. Warto poznać jego historię, by móc jeszcze głębiej doświadczyć wspaniałości tego miejsca.

Ówczesną stolicą kraju jest natomiast Phnom Penh. To ciekawe miasto pełne miejsc będących przypomnieniem bolesnej przeszłości Kambodży. Jednocześnie zaś tętni życiem, pełno tu motorów i riksz. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć Srebrną Pagodę oraz Pałac Królewski, które znajdują się w centrum miasta.

Kambodża to jednak przede wszystkim prowincjonalne, niezbyt duże miasteczka pełne kolonialnej architektury. Można tu wypocząć i poczuć atmosferę tego niesamowitego kraju. Warto również odwiedzić miejscowości plażowe takie jak Kep oraz Sihanoukville. W pobliżu nich można odnaleźć małe, tropikalne wysepki, do których można się dostać za pomocą wynajętej łodzi.

laos

Laos i Kambodża to połączenie niezwykłe, które zagwarantuje oryginalne wakacje. Odpoczynek pełen fascynujących opowieści i zadumy nad samym życiem to dodatkowe atuty takiego wyboru. Każdy kto pragnie naprawdę poznać wciąż nieodkryte zakątki świata odnajdzie tu część siebie i nie zapomni tej wyprawy.