Macedonia to wspaniały kraj, w którym można głęboko wypocząć, podziwiać cudowne widoki i dać się ponieść tutejszym atrakcjom. Na turystów czekają tutaj interesujące zabytki, skarby kultury ludowej, górskie szczyty i klimatyczne miasta. Macedonia należy do jednych z najrzadziej odwiedzanych krajów Europy, zupełnie niesłusznie. Warto bowiem wybrać się na oryginalne wakacje właśnie tutaj.

Co warto zobaczyć w Macedonii?

Pięknym miastem jest niewątpliwie stolica kraju, czyli Skopje, które kusi niezwykle egzotyczną starówką, centrum pełnym ogromnych pomników oraz rozmachem. Warto zajrzeć też do Bitoła, które znajduje się na styku kultury śródziemnomorskiej oraz islamu. W metropolii tej można zwiedzić tureckie stare miasto, czyli Starą Czarszija, na którym czeka budynek łaźni, meczety, główny kryty bazar i mnóstwo uroku. Obok centrum zaś można podziwiać strefę wykopalisk z pięknymi mozaikami i ogromnym teatrem.

Macedonia to także zapadająca w pamięć sceneria ukazująca skalne urwiska znajdujące się pośród wąskiego jeziora. Mowa tu o Kanionie Matka. To niesamowity zakątek, idealny na długie spacery, bowiem oprócz skał można tu także podziwiać pozostałości monasterów i stare prawosławne cerkwie, lub też zatrzymać się nad brzegiem jeziora w klimatycznej restauracji.

To zaś, co niewątpliwie kojarzy się z Macedonią to Ochryda. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNEO – wraz z Jeziorem Ochrydzkim. Miasto to posiada niezwykłą starówkę pamiętającą czasy bizantyjskie oraz rzymskie, a także unikalną cerkiew św. Zofii z wyjątkowymi freskami.

Warto poznać bliżej również przyrodę Macedonii. Wycieczki do Parku Narodowego Mawrowo czy Parku Narodowego Galiczcica to idealna okazja, by to uczynić. Górskie szczyty, zielone połoniny, akweny wodne – to tylko początek niezwykłych cudów przyrody czekających tutaj na turystów. Jednym z najpiękniejszych klasztorów w całym kraju zaś jest Treskawec. Związane jest to z jego ulokowaniem na skraju góry Babuna, pośród granitowych skał o finezyjnych kształtach.

Jakiej pogody spodziewać się jadąc do Macedonii?

Macedonia ulokowana jest w strefie przejściowej klimatu śródziemnomorskiego i umiarkowanego kontynentalnego. Dlatego też można się tutaj spodziewać słonecznego i gorącego lata oraz łagodnych zim. Warto pamiętać, że w niektórych miastach latem temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza, co może być uciążliwe. Dlatego warto zaplanować urlop biorąc to pod uwagę.

Macedonia to wspaniały kraj, w którym warto zostać na dłużej. Kusi ona bowiem nie tylko urokliwymi miastami, czy zabytkami, które dużo mówią o historii i dziejach tego państwa, lecz także niesamowitą naturą. Tutejsze widoki robią wrażenie, a piękna pogoda sprzyja cieszeniu się pobytem na świeżym powietrzu i delektowanie perełkami przyrodniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *