Tropikalna roślinność, magia barw i ciepła woda Oceanu Indyjskiego… magiczna Sri Lanka położona na południe od Półwyspu Indyjskiego kusi egzotyką, gorącym klimatem i bogatą, niezwykle ciekawą kulturą.

Osoby pragnące zażywać słonecznych kąpieli w pięknym, malowniczym otoczeniu na zachodzie wyspy Cejlon, powinny wybrać się na wczasy w okresie od grudnia do marca. Korzystna pogoda utrzymuje się tutaj przez cały rok, jednak maj jest miesiącem największej ilości opadów deszczu. Na północno wschodnim krańcu wyspy doskonałe warunki do plażowania panują zaś od maja do sierpnia. Południe wyspy przyciąga natomiast słońcem przez cały rok. Jest to część kraju, w której miłośnicy surfingu i sportów wodnych będą się czuli jak w raju. Przed podróżą na Sri Lankę nie ma obowiązku dokonywania żadnych szczepień, istnieje niskie zagrożenie malarią. Należy jednak pamiętać, aby przebywając w kraju nie pić wody kranowej oraz nie używać jej do mycia zębów. Nie warto również zakupywać jedzenia na ulicznych straganach. Przed podróżą warto zadbać o ważny paszport, a podczas pobytu nosić przy sobie jego kserokopię. Co ciekawe na Sri Lance nie można robić zdjęć stojąc tyłem do posągu Buddy lub innego bóstwa, gdyż zostanie to przez miejscową ludność odebrane jako zniewaga i może doprowadzić do kłótni, a w skrajnych przypadkach nawet do aresztu.

sri-lanka-budda

Miłośnicy przyrody, przebywając na Sri Lance, koniecznie muszą zawitać do Parku Narodowego Yala, znajdującego się na południowym wschodzie wyspy. Jest on znany z największego zagęszczenia lampartów na świecie oraz licznej ilości słoni. To najczęściej odwiedzany Park Narodowy w państwie.

Warto także wybrać się do Parku Narodowego Równiny Hortona, który zlokalizowany jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Niewątpliwymi atrakcjami tego miejsca są: endemiczny sambar lankijski z rodziny jeleniowatych, malownicze skaliste zbocze „World’s End”osiągające kilkanaście metrów wysokości oraz dwudziestometrowy wodospad Bakera.

Osoby wrażliwe na piękno przyrody moc wrażeń znajdą także w Parku Narodowym Udawalawe, Minneriya, Wasgamuwa oraz Parku Narodowym Gal Oya. T

uryści pragnący pozwiedzać powinni się zaś udać do miasta Galle, znajdującego się na południowo zachodnim wybrzeżu. Szczególną atrakcję stanowi tutaj wzniesiony przez Portugalczyków fort. Duże wrażenie na przybyłych do kraju turystach robi również Sigiriya – Lwia Skała, czyli starożytne miasto ukryte w środku dżungli. Jest ono wzniesione na szczycie granitowej skały, która wynurza się ponad wierzchołkami palm. Roztaczają się stąd zapierające dech w piersiach widoki, dzięki czemu można poczuć się jak w raju. Warto dodać, iż obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejną atrakcją Sri Lanki jest zaś znajdująca się w pięciu, połączonych ze sobą jaskiniach, Skalna Świątynia Dambulla (http://www.dalekoniedaleko.pl/dambulla/). Wewnątrz malowniczych grot zobaczyć można 153 posągi Buddy.

sri-lanka-dambulla

Ważnymi miejscami, które warto odwiedzić przebywając na Sri Lance, są ponadto: Anuradhapura, Polonnaruwa oraz Kandy. Zarówno Skalna Świątynia Dambulla, jak i wymienione wyżej miejscowości także uzyskały wpis na prestiżową listę UNESCO.