Ciepły, tropikalny klimat, egzotyczna kultura i niezwykle barwna historia… piaszczyste plaże i czysta woda… Mauritius położony w południowo zachodniej części Oceanu Indyjskiego, 900 km na wschód od Madagaskaru to wyspiarskie państwo, wchodzące w skład archipelagu Makarenów. Należą do niego także wyspy Rodrigues, archipelag Cargados Carajos oraz Wyspy Agalega. Przebywając na Mauritiusie warto przede wszystkim wybrać się do stolicy kraju – Port Louis, gdzie tradycja i historia przenikają się z nowoczesnością. Kolonialna architektura w zderzeniu z drapaczami chmur i biznesowymi instytucjami sprawiają na turystach naprawdę ogromne wrażenie.

Wśród wielu atrakcji czekających na żądnych przygód podróżników wyróżnić należy: meczet Jummah; chińską pagodę; pchli targ, oraz liczne muzea. Warto zauważyć, iż miasto zostało założone w 1736 r. przez pochodzącego z Francji gubernatora, dlatego też  dziś podziwiać tu można wiele budowli z okresu francuskiego panowania. Na uwagę zasługuje także Dom Gubernatora. W okolicy Port Louis znajduje się przepiękny, jeden z najstarszych ogrodów botanicznych – Pamplemousses.

mauritius2Dla zapalonych ornitologów dużą atrakcją będzie natomiast wizyta w parku ptaków Casela, gdzie znajduje się 140 gatunków tych zwierząt z całego świata. Warto także wybrać się Parku Narodowego Black River Gorges, gdzie zobaczyć można pozostałości po pierwotnej dżungli oraz wdrapać się na najwyższą na Mauritiusie górę, Piton de la Riviére Noire.

Kolejnym miejscem, na które warto zwrócić uwagę jest skała La Morne Brabant. W czasach kolonialnych w jej grotach ukrywali się kreolscy niewolnicy. Gdy zniesiono niewolnictwo, a oddział brytyjskiej policji został oddelegowany, by poinformować o tym zbiegów, uciekinierzy rzucili się ze skały w obawie przed niebezpieczeństwem ze strony władz.

Dużą popularnością na Mauritiusie cieszy się również jezioro Bassin, usytuowane w kraterze wulkanu. Nieopodal akwenu znajduje się świątynia hinduska.

Miłośnicy adrenaliny i sportów wodnych znajdą idealne warunki do nurkowania, windsurfingu oraz żeglarstwa w znajdującym się na północy kurorcie Grand Baie oraz na wyspie Ile aux Ceres. Osoby pragnące zażyć słonecznych kąpieli zadowolą się zaś pobytem na plaży Flic en Flac i  Pereybere.

Dla turystów przydatną informacją może być fakt, iż przed podróżą na Mauritius nie są obowiązkowe żadne szczepienia oraz nie jest wymagana wiza. Wymaga się jednak posiadania przez turystów minimum 100$ na dzień pobytu w państwie. Na wyspie nie ma również polskiej placówki dyplomatycznej, najbliższa zlokalizowana jest w Nairobi.