Oman to niezwykle ciekawy kraj, który kusi przede wszystkim krajobrazem. Ulokowany na Półwyspie Arabskim w Azji Południowo-Zachodniej stanowi doskonałe miejsce na wakacje, zwłaszcza dla miłośników takich zakątków świata jak chociażby Egipt, jednocześnie Oman nie jest tak popularny, dlatego też nie trzeba się tu obawiać rzeszy turystów.

Kraj ten to cudowne piaszczyste plaże, piękne widoki, lazurowa woda, pustynia czarująca złotymi refleksami oraz niezwykle interesująca arabska kultura. Można tu podziwiać wspaniałe górskie szczyty, fiordy na północy czy zielone doliny w południowym rejonie Salalah. Ciekawym sposobem zwiedzania wybrzeży Omanu jest biwakowanie, bowiem większa jego część nie jest zagospodarowana przez człowieka, więc można cieszyć się jego dzikością i niezwykłym urokiem.

Państwo to znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, a charakteryzuje się on niską wilgotnością i małą ilością opadów (szczególnie we wnętrzu kraju). Na południowym zachodzie zaś klimat przechodzi w skrajnie suchą odmianę. To idealne miejsce na wypoczynek także dla miłośników nurkowania, bowiem świetnie zachowane rafy koralowe potrafią zachwycić. Najlepiej wybrać się tu na wakacje w miesiącach zimowych, bowiem wtedy temperatura nie przekracza 35 stopni, w związku z tym można spokojnie plażować, zdobywać górskie szczyty czy zwiedzać.

Pięknym miejscem, które warto zobaczyć będąc w Omanie jest jego stolica – Maskat, ulokowana nad Zatoką Omańską. Na turystów czeka tutaj pałac sułtana, bazar pełen orientalnych  produktów czy Wielki Meczet Sułtana Kabusa. Miasto to umożliwia także zapoznanie się z tradycyjną kulturą arabską oraz zobaczenie tutejszej ciekawej architektury.

Oczywiście koniecznością jest zobaczenie pustyni czy też zbliżenie się choć na chwilę w górskie okolice. W Omanie czekają również zabytkowe forty, cudowne miasto Sohar czy Sur – metropolia uważana za miasto rodzinne Sindbada Żeglarza. W kraju tym bowiem atrakcji nie brakuje, a każdy kolejny zakątek zachwyca bardziej niż poprzedni.

Azja Południowo-Zachodnia to część świata, która kryje w sobie liczne niespodzianki i miejsca wprost magiczne. Jednym z nich jest niewątpliwie Oman, który jawi się jako dziki teren pełen przyrodniczych perełek, pięknych plaż, ciekawych miast i nieodkrytych jeszcze terenów. Można tu odpocząć, dać się zainspirować, odnaleźć spokój i wewnętrzną harmonię. Nagle wszystko staje się możliwe, a krajobrazy zachęcają do tego, by poznawać życie głębiej i intensywniej, bez zostawiania czegokolwiek na później..