Dzikie królestwo zwierząt, podążanie śladami kultury Masajskiej i najwyższa na kontynencie afrykańskim góra… tropikalny klimat i bezcenne wrażenia, które dostarczą sporej dawki endorfin. Pobyt w Tanzanii, położonej w południowo wschodniej części Afryki, zapewni moc niezapomnianych wrażeń. Państwo powstało na skutek połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Zanzibaru i Tanganiki oraz graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Kongo, Zambią, Malawi i Mozambikiem.

Przed wylotem do tego egzotycznego kraju warto zapoznać się z kilkoma informacjami, dzięki którym podróż okaże się bezpieczna i bezstresowa. Przede wszystkim, zanim wsiądzie się na pokład samolotu, należy obowiązkowo zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, opcjonalnie można również pomyśleć o szczepionce przeciwko polio, malarii, cholerze, dżumie, amebozie oraz durowi brzusznemu. Koniecznie należy również postarać się o wizę, a paszport musi być ważny co najmniej sześć miesięcy przed wkroczeniem na terytorium państwa. Językiem urzędowym Tanzanii jest suahili oraz angielski, dlatego też porozumienie się nie powinno stanowić większego problemu.

Tanzania to kraj, w którym nie można narzekać na brak atrakcji. Z całą pewnością jej symbolem jest najwyższa w  Afryce góra, znajdująca się tuż przy granicy z Kenią – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Jej szczyt pokrywa śnieg, jednak należy się spieszyć, gdyż naukowcy przewidują, iż już niedługo może on ulec całkowitemu stopieniu. Góra położona jest na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro i figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

tanzania2Na obszarze Tanzanii znajduje się jeszcze kilka Parków Narodowych, które zasługują na uznanie. Jednym z nich jest Serengeti, gdzie można spotkać się z wieloma gatunkami egzotycznych zwierząt, żyjących w ich naturalnym środowisku. Park również został wpisany na listę UNESCO. Warto zaznaczyć iż jest to obiekt transgraniczny, który częściowo znajduje się w Kenii. W jego pobliżu usytuowane jest słynne Jezioro Wiktorii. Obszar parku to w zdecydowanej części sawanna. Często organizowane są tutaj egzotyczne safari. Innym parkiem, do którego z pewnością powinien zawitać każdy miłośnik natury jest Park Narodowy Ngorongoro, stanowiący kalderę wygasłego wulkanu. Magiczny krajobraz, dzikie zwierzęta i nieujarzmiona natura zapierają dech w piersiach. Do najważniejszych parków w Tanzanii zalicza się również: Park Narodowy Arusha, Park Narodowy Manyara, Tarangire oraz największy w Afryce – Selous.

Przebywając w Tanzanii warto także odwiedzić jedną z masajskich wiosek, gdzie można zetknąć się ze wspaniała plemienną kulturą tej półkoczowniczej grupy etnicznej. Masajów można spotkać m.in. w Masai Mara – Rezerwacie Narodowym na terenie Parku Narodowego Serengeti.