Piaszczyste, rajskie plaże, gorący klimat, dzika natura…  Wenezuela, położona w północnej części Ameryki Południowej, graniczy z Kolumbią, Brazylią i Gujaną. Liczne atrakcje co roku przyciągają tu rzesze turystów pragnących zapoznać się z tradycją rodowitych mieszkańców i wypocząć wśród bajkowych widoków. Wenezuela odkryta została przez słynnego podróżnika Amerigo Vespucciego ,a  jej nazwa oznacza „Małą Wenecję”.

wenezuela2Stolicą kraju jest Caracas. Miasto nieco chaotyczne i niemal nieustannie zakorkowane. Nie brakuje tutaj jednak miejsc wartych zobaczenia. Należą do nich przede wszystkim: Plaza Bolivar, gdzie znajduje się siedziba parlamentu oraz prezydenta; pochodzący z XIX w. Casa Amarilla, wybudowany w XVI stuleciu kościół San Francisco; pałac Miraflores oraz grób Simona Bolivara, czyli południowoamerykańskiego bohatera. Na uwagę zasługuje także Panteon, w którym mieszczą się prochy najważniejszych w historii kraju osób.

Miłośnicy aktywności mogą spędzić wspaniały czas na licznych kąpieliskach jak np.: Macuto, Arapito i Lacheria. Późnymi godzinami wieczornymi Caracas kusi mnogością klubów i dyskotek, najlepsze z nich usytuowane są w dzielnicy Las Mercedes.

Przebywając w Wenezueli warto również wybrać się do miasta Maracaibo. Do najważniejszych miejsc w metropolii zalicza się m.in.: bazylikę Chiquinquira, która powstała w 1686 r.; most Rafaela Urdaneta (jeden z największych w Wenezueli) oraz ulicę Carabobo, gdzie zaobserwować można pochodzące z czasów kolonialnych domki. Maracaibo słynie ponadto z licznych kościołów i muzeów.

Innymi, wartymi odwiedzenia miastami w Wenezueli są m.in.: Maracay, Barquisimento, Ciudad Guayana, Ciudad Bolivar, Maturin, San Cristobal i… Barcelona. Każde z nich kusi bogatą historią i licznymi zabytkami.

Osoby pragnące rozkoszować się pięknem dzikiej, nieujarzmionej natury powinny zaś wybrać się nad najwyższy na świecie wodospad – Salto del Angel, który liczy aż ponad kilometr wysokości. Przepięknym miejscem jest także jezioro Maracaibo. W Wenezueli znajdują się trzy Parki Narodowe: Canamia, Henri Pittier oraz Jaua – Sarisarinama.

Za najważniejsze regiony turystyczne uważa się zaś: Santa Dua de Córo, wyspę Margaritę, Lagunę Sinamaicę, Cordillerę de Meridę oraz  park narodowy Caima. Na uwagę w szczególności zasługuje Laguna Sinimaica, znajdują się tu bowiem budowane na palach domy Indian Guajiros, które w przeszłości odkrył Amerigo Vespucci.

Osoby szukające chwili relaksu i spokoju mogą natomiast odpocząć na przepięknych, piaszczystych plażach jak np.: El Supi, Adicora i Buchuaco, położone przy Santa Dua de Córo.

Co istotne, aby wybrać się w podróż do Wenezueli nie jest potrzebna wiza. Wylatując w lecie należy przestawić zegarki o 6 h i 30 min. do tyłu, zaś w zimie o 5 h i 30 min. Warto także zaszczepić się przeciwko: żółtej febrze, malarii, dengrze oraz żółtaczce.